DA – PA Değeri Nedir? Nasıl Arttırılır?

DA – PA Değeri Nedir? Nasıl Arttırılır? 1

Google, doğru arama sonuçlarını üretebilmek için sahip olduğu sistemi düzenli olarak iyileştirmeye çalışmaktadır. Aranılan kelimelerle en ilgili içeriğe sahip sayfaları sıralayabilmek için ise çeşitli kriterler geliştirmektedir.

Bu yazımızda DA – PA Değeri Nedir? Nasıl Arttırılır? konusu üzerinde yoğunlaşacağız.

DA ve PA değerleri, Spam Score ile birlikte kullanılan parametrelerdir. Bu değerler sitenin değerlendirmesinin yapılabilmesi için site sahibine veri sağlar. Ancak Google hiç bir site için PA ve DA değerlerini duyurmaz. PA ve DA değerlerini ölçen 3.parti siteler aracılığı ile bu değerler öğrenilebilir.

DA – PA Değeri Nedir? Nasıl Arttırılır? 2

DA Nedir?

DA (Domain Authority); alan adı gücü veya imajı olarak tanımlanır. Alan adınızın;

  • Kaç senedir yayında olduğu
  • Dış kaynaklarda isminin ne kadar geçtiği
  • Alan adı niteliği ve uzunluğu gibi parametrelere göre değerlendirilmesi ile ortaya çıkan bir puanlamadır.
  • Alan adı ne kadar eski ise DA değeri o kadar yüksektir. Kısa domainlerin de otoriteleri doğal olarak yüksektir.
  • Doğrudan trafik almaya uygun domainler olmaları sebebi ile bu değerleri kendiliğinden yükselir.

PA Nedir?

PA (Page Authority); bir sitenin domaini altında bulunan sayfanın gücünü ifade eder. Site domaini ile alt sayfalar aynı seviyede güçlü olmayabilir. Sayfalar için de ayrı ayrı çalışmalar yapılmalı ve sayfaların, değerleri SEO kriterleri dikkate alınarak yükseltilmelidir.

Spam Score Nedir?

Spam score, PA ve DA parametreleri ile ters orantılı çalışan bir sistemdir ve SEO değerlemesini bütünüyle değiştirebilir. Sitenizdeki içeriklerin, ne kadar orijinal olduğu ve Google’ın yanıltıcı olarak tanımladığı eylemlerin içeride ne kadar yapıldığı bu skora göre hesaplanırlar.

Spam Score değeri yüksek olan bir sitenin genellile PA ve DA değerlerinin yüksek olması beklenmez. Ancak bu durum mümkün olsa dahi sitenin arama sonuçlarında yükselmesi mümkün değildir.

Çünkü Spam Score Google tarafından sitenize verilmiş olan muhtemel cezaları da içeren bir değerdir!

Site otoritesinin artması için yapılması gereken öncelikle spam score değerini sıfıra yakın bir düzeyde tutmaktır. Bunun ardından, sitenizin PA ve DA değerlerini yükselterek, belli bir zaman dilimi içerisinde yükselişe geçebilirsiniz.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top