cPanel Mbstring Kurulumu Nasıl Yapılır?

admin - 13 Şubat 2020 - 2 dk okunma süresi
ABONE OL:  

CPanel Mbstring Kurulumu nasıl yapılır? CPanel Mbstring’i etkinleştirme işlemi nasıl yapılır? vb sorularınızın cevaplarını bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.

Bu yazımızda; öncelikle CPanel hakkında bilgiler vereceğiz. Daha sonra CPanel Mbstring nedir ve ne işe yarar üzerinde bilgi vereceğiz. Son olarak ise; CPanel üzerinde Mbstring kurulum işlemlerine geçerek yazımızı tamamlamış olacağız.

Cpanel nedir? Ne işe yarar?

CPanel; Linux işletim sistemi üzerinde çalışan,Php tabanlı sitelerinizi host etmenize ve yönetmenize yardımcı olan tüm dünyada en çok kullanılan ödüllü kontrol panelidir. Hosting hesabınız ile ilgili tüm işlemleri cPanel üzerinden yapabilirsiniz.

PHP Mbstring nedir? Ne işe yarar?

Mbstring bir PHP eklentisidir. Kiril dilleri, Uzak doğu ve Orta doğu da kullanılan birçok dilde kullanılan harflerin kapladığı alan latin harflerinin kullanımından fazladır. Bu nedenle PHP üzerinde farklı dillerin kullanılmasını sağlayan bir eklentidir.

CPanel Mbstring Kurulumu

Cpanel kurulu sunucularda mb_string kurulumu için aşağıdaki adımları izleyiniz.

1. Whm panelinize Root olarak giriş yapınız.
2. Software -> EasyApache menüsüne gidiniz.
3. Start customizing based on profile butonuna tıklayınız.
4. Apache ve Php sürüm ekranlarını Next butonu ile geçiniz.
5. Bir sonraki ekranda Exhaustive Options List butonuna tıklayınız.
6. Mbstring eklentisinin yanındaki tik i işaretleyiniz.
7. Sayfanın en altında File name,Display Name , Description alanlarının yanına herhangi bir şey yazıp Save and Build butonuna tıklayınız.
8. İşlem sonuna kadar pencereyi kapatmayınız. İşlem başarıyla tamamlandığında bu eklenti sisteminize kurulmuş olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir