2019 Yılı Yurt Dışı Alışveriş Limiti Ve Gümrük Vergisi Ne Kadar?

2019 Yılı Yurt Dışı Alışveriş Limiti Ve Gümrük Vergisi Ne Kadar? 1

Yurt dışından alışveriş deyince ilk akla gelenler büyük global pazar yerleri bulunuyor. Bu pazar yerlerinden en çok kullanılanı ise şüphesiz Aliexpress.com

2019 Yılı Yurt Dışı Alışveriş Limiti Ve Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Çeşitliliği, dünya’nın her yerinden kullanıcısı olması ve oldukça uygun fiyatları, bu pazaryerini e-ticaret için daha da önemli hale getiriyor. Bu ve buna benzer online pazar yerlerinden ürünleri Türkiye’ye getirmek için gümrükten geçmesi ve eğer alışveriş limitini geçtiyse gümrük vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Yurt dışı alışveriş limiti önceki yıllarda daha yüksek olsa da son yıllarda daha düşük tutarlara indiği görülüyor. 2019 yılı için bu tutar, 22 Euro, eğer dolar cinsinden alışveriş yapılıyorsa 27 Dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bu limit geçildiği takdirde gümrük vergi uygulaması devreye giriyor.

2019 Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Yurt dışından alışveriş yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer bir konu; tabi ki gümrük vergisi… 2019 gümrük vergisi tutarı çeşitli kriterlere göre değişiklik gösteriyor. 22 Euro olan yurt dışı alışveriş limitini geçtiğiniz takdirde ödemeniz gereken bu verginin tutarı, ürünün boyutu, ağırlığı gibi detaylara ve ürünün geliş yerine göre değişiyor. Detaylı bir şekilde bakma gerekirse 2019 gümrük vergisi oranları şu şekilde karşımıza çıkıyor.

 • Ürünler, AB üyesi bir ülkeden geliyorsa %18
 • Ürünler, AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsa %20 oranında

Alt ölçütler olan ağırlık ve boy gibi unsurlar da devreye girerek ödeyeceğiniz tutar hesaplanıyor.

Gümrük vergisini ödemek için kargo şirketine vekalet verebilir, mali müşavir aracılığıyla ya da şahsen ödeme yapabilirsiniz.

2019 Yılı Yurt Dışı Alışveriş Limiti Ve Gümrük Vergisi Ne Kadar? 2

Hangi Ürünler Gümrüğe Takılır?

Yurt dışı alışverişinde ödemeniz gereken vergi tutarı ve alışveriş limiti gibi mali konular dışında alacağınız ürünlerin, yasaklı ürünler listesinde olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Böyle bir durumda ürünler, gümrüğe takılıyor ve ülkeye girişi sağlanmıyor. Bu olumsuz bir sürece girmemek için Türkiye’nin gümrük prosedürleri içerisinde yer alan yasaklı ürünlere dikkat etmenizde fayda var.

Gümrüğe takılan yasaklı ürünler şunlar;

 1. Her türlü kozmetik ürünü, özellikle parfümler
 2. Sporcuların kullandığı kimyasal ilaçlar ve takviye ürünler (Sadece doktor raporu veya milli sporcu belgesi ile temin edilebilir)
 3. Cep telefonu modelleri
 4. Uyuşturucu maddeler
 5. Canlı hayvanlar
 6. Kumar makinaları
 7. Patlama özelliği olan kimyasal maddeler
 8. Toprak ve gübre
 9. Benzin
 10. Kuran-ı Kerim
 11. Antika ve heykel gibi sanatsal eserler
 12. Yasaklı ürünler dışında sipariş edeceğiniz ürünlerin, alışveriş limiti kadar ya da vergi ödeyerek ülkeye girişini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.
Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top