Güney Kore, Windows’tan Linux’a Geçiyor

Güney Kore, Windows'tan Linux'a Geçiyor 1

Güney Kore, Windows’tan Linux’a Geçiyor. Güney Kore, Windows 7 işletim sisteminin ardından Linux’a geçiş yapacak.
2020 yılında, Windows 7 ‘nin fişinin çekilmesine hazırlanmak isteyen Güney Kore, devlet yönetimindeki tüm bilgisayarları Windows’tan Linux’a geçireceklerini açıkladı.

Windows 7 ‘nin yaşamı 14 Ocak 2020’de son bulacak olsa da Microsoft, üç yıl daha bu sisteme desteğini sürdüreceğini açıklamıştı.

Güney Kore, Windows'tan Linux'a Geçiyor 2

Windows 7 ’nin “End of Life” tarihinden sonraki ücretleri de üç sene içerisinde giderek artacak. End of Life ’tan bir sene sonra bilgisayar başına ücret 25 dolar, ikinci senede 50 dolar ve üçüncü senede 100 dolara çıkacak. Yani Güney Kore gibi devletler için Windows 7’nin maliyeti oldukça yüksek olacak.

Güney Kore gibi devletlerin kullanabileceği bir diğer işletim sistemi olan Windows 10 ise sistem bilgilerini Microsoft’a göndermesi sebebiyle hükümetler için güvenlik riskleri oluşturuyor ve tercih edilmiyor.

The Korea Herald ’a göre, Windows’tan Linux tabanlı işletim sistemine geçecek olan Güney Kore’nin hangi Linux dağıtımını kullanacağı ise henüz belli olmadı. Bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Linux’a geçişin oldukça pahalı olmasını ve yeni bilgisayar alımlarının hükümete 655 milyon dolara mal olmasını bekliyor. Ama genel tabloda ise yıllara göre maliyetlerin çok azalacağıda bir gerçek.

Güney Kore’yi bu davranışından dolayı kutluyoruz.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top