Yerli Navigasyon

Ekleyen:

İlk yerli navigasyon projesi ‘Yolbil’ hazır!

TÜBİTAK’tan 150 bin TL’lik destek almaya hak kazanan bu sistem, navigasyon yazılımlarıyla yurt dışına kaynak aktarılmasını da önleyecek gibi gözüküyor. Yolbil, Türk tipi yol gösteriyor: Köprünün yanı, heykelin arkası!

Yazılım olarak geliştirilen bu sistem, Android veri tabanı bulunan tüm akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara yüklenebiliyor. Mucit Emrah Yılmaz tarafından geliştirilen sistemin maliyetlerini düşürmek ve Çin’den cihaz ithalini önlemek için özellikle sistemi mobil cihazlara yüklenecek şekilde geliştirdiklerini söyledi. Yılmaz, “Bu şekilde herkesin telefonu, aynı zamanda navigasyon cihazı olarak kullanılacak” dedi.
Adres Yapısına Uygun Geliştirildi.
Yolbil projesinin Türkiye’nin adres yapısına uygun olduğunu belirten Yılmaz, “Ülke olarak bizde adres kavramı tam olarak yerleşmemiş. Şu an kullanılan navigasyonlarda bir adresi net olarak yazmanız lazım. Yolbil ise Türk adres kavramına uygun. ‘Köprünün aşağısı, ‘Heykelin arkası’ gibi tanımlamalar da bu sistemde kullanılıyor” diye konuştu.

Engelliler İçin Özel Sistem.
Yolbil’in engellilerin hayatını da kolaylaştıracağına vurgu yapan Yılmaz, “Yolbil, görme, işitme ve fiziksel engellilere de çözüm sağlayabiliyor. Görme engellilere, etrafındaki alanlar tanıtılıyor. Fiziksel engelliler kendilerine çizilen rotada hangi alanların erişimlerine kapalı olduğunu görebiliyor. Fiziksel engelli bir vatandaşımız telefonundan en yakın hangi durakta engelli merdiveni olduğunu görebiliyor” diye konuştu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × one =

Okunası Yazılar