İpekböceği Raylara İndi

Ekleyen:

Bursa Büyükşehir Belediyesi desteğiyle üretilen ve Heykel – Garaj T1 hattında kullanılacak olan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ test sürüşleri başladı.

İlk kez hatta verilen 750 volt enerji ile beslenen yerli tramvayın test sürüşlerinin ilki dün gece gerçekleştirildi. Testlerin tamamlanmasının ardından kısa zamanda yolculu seferlere başlanacağını belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında ‘Durmazlar’ firması tarafından üretilen ‘İpekböceği’ kent merkezini araç gürültüsü, egzoz gazı kirliliği ve yoğun araç trafiğinden arındırmak amacıyla yapılan ve yaklaşık iki aydır Bursa Kent Meydanı’nda sergilenen ilk prototip araç, akşam saatlerinde kaldırıldı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde tramvay kent meydanı’na getirildi ve tramvayın raylara indirilmesi amacıyla rampanın kurulmasının ardından ‘İpekböceği’ vatandaşların meraklı bakışları arasında raylara indirildi. Daha sonra hatta ilk kez enerji verilirken, tramvayın sorunsuz bir şekilde hattan enerji alması sağlandı.

Yaklaşık 3,5 süren hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilk test sürüşü gerçekleştirildi. Bursaray Osmangazi İstasyonu önündeki tramvay duraklarında, kapı ve durak mesafeleri ölçülürken, manevralarını sorunsuz bir şekilde yapan tramvay, Darmstadt Caddesi’ne çıktı. Cadde üzerinde de bir süre ilerleyen tramvayın ilk test sürüşü, rayların üzerine -park eden araçlar- yüzünden noktalandı!

 

Yazarın yorumu: Fakat maalesef yine düzensizlik ve bilgisizlik yüzünden ilk günden işler yarım kalmış gibi görünüyor. İpekböceği, Bursa ve ülkemiz için çok güzel bir gelişme. Sürekli desteklenmeli ve büyümeli. Ayrıca 100% yerli malı olmalı. Bu proje için Sayın Recep Altepe’yi tebrik ediyoruz..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okunası Yazılar