Android 5 Lollipop Özellikleri

Ekleyen:

Uzun zamandır gelmesi beklenen Android 5, ‘Lollipop’ kod adı ile piyasaya sürülecek.

Android L kod adı ile piyasaya çıkması beklenen yeni Android sürümü, Android 5 Lollipop adı ile piyasaya sürüldü.

Android 5 Özellikleri

Android 5 Lollipop ile beraber ‘Material Design‘ akımı da moda olmaya başladı. Material Design ile beraber resimler, yazı tipleri, ışıklar, ışıklandırma ve tüm görseller çok daha doğal olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama arasında geçiş yapıldığı esnada ortaya çıkan hareketli animasyonlar ise çok daha akıcı bir hal alacak.

Android 5 Lollipop’ta artık bildirimler, kilit ekranında görülüyor olacak. Bildirimleri tek parmak hareketiyle kapatabilecek, ayrıca mesajlara telefon kilidini açmadan cevap verebilirsiniz. “Öncelik” modunu kullanarak istediğiniz uygulamadan gelecek olan bildirimleri seçebiliyorsunuz.

Android 5 Performans

Android 5’in performansı da önceki sürümlere göre hayli geliştirilmiş. Bir önceki sürümden 4 kat daha hızlı olduğu söylenen Android 5 Lollipop ‘ da, uygulamaları çalıştırıp aralarında geçiş yapmak artık çok daha seri bir şekilde yapılacak. Ayrıca Android 5 Lollipop’un 64 bit işlemcileri de destekleyeceğini bildirildi.

Son işletim sistemiyle birlikte SELinux özelliğinde şifre yazılımı da yüklü olarak gelecek. Android Smart Lock özelliğiyle otomobille ya da akıllı saatle etkileşime geçildiğinde cihaz otomatik olarak açılacak.

NFC sistemiyle, eski cihazınızda bulunan tüm bilgileri yeni cihazlara daha basit bir şekilde taşıyabiliyorsunuz. “OK Google” özelliği sayesinde telefona dokunmadan görüşme yapabilir, mesaj yazabilir ve internet sitelerinde rahatça gezinebilirsiniz.

Android 5 Lollipop işletim sistemini nasıl buldunuz? Geçiş yapacak mısınız?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okunası Yazılar