Hatay’ın Kış Mevsiminde İklimi Nasıldır?

Hatay'ın Kış Mevsiminde İklimi Nasıldır? 1

Jeopolitik konumuyla ön plana çıkan ülkemiz sahip olduğu coğrafi konumu sayesinde birbirinden farklı iklim tipleri yaşanmaktadır. Her bölgenin sahip olduğu iklim farklılıkları içerisinde yer alan il ve ilçe merkezlerinin hava durum raporlarının da farklı olmasına sebep olmaktadır. İstanbul 5 günlük hava durumu gibi verileri elde edilirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü özellikle şehrin içinde yer aldığı bölgenin iklim özelliklerini de göz önünde bulundurmaktadır.

Ülkemiz orta kuşakta bölgesinde bulunmasından dolayı 4 mevsimi bir arada yaşayan ender ülkelerden biridir. Bu bağlamda gerek tarım ürünleri gerekse de diğer yönlerden büyük avantajlara sahiptir. Yaz turizmi geniş bir bölgeye yayıldığı gibi aynı zamanda kış turizmi de dünyadaki birçok ülkeyle rekabet içerisinde yer alabilmektedir.

Ülkemizin mevsim farklılıklarına bakıldığında özellikle kış mevsiminin belirli bölgelerde çok şiddetli hissedildiğini söylemek gerekir. Kış mevsimi batıya göre doğunun, güneye göre kuzeyin daha fazla hissedildiği her yıl grafiksel veriler ışığında ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte Orta Anadolu Bölgesinin karasal iklime sahip olmasından dolayı kış mevsimi bu bölgelerde de çetin geçmektedir. Hava tahminleri Susurluk saatlik hava durumu gibi kısa süreli yapılabildiği gibi kış ve diğer mevsimlerde anlık, saatlik, günlük, 5 günlük ve haftalık olarak aktarılmaktadır.

Hava durumu tahminlerinin kış mevsiminde yapıldığı dönemlerde özellikle il ve ilçe merkezlerinde kar kalınlıkları gibi bilgilerinde aktarıldığı görülmektedir. Aynı şekilde araç kullananlar için sürekli buzlanma uyarısı ve buna bağlı olarak kış lastiği veya zincir takılması gibi tavsiyelerde bulunulmaktadır.

İstanbul haftalık hava durumu verilerine uzun vadeli ihtiyaç duyulduğu dönemlerin başında kış mevsimi gelmektedir. Özellikle firmalar içerisinde taşımacılık yapan veya diğer ticari faaliyetlerini sürdürenler için durum bu şekildedir. Bu bağlamda kış mevsiminde planlamalar yapılırken yoğun geçen kış şartlarının hava durum tahminlerine mutlaka bakılması gerekmektedir. Buzlanmaya bağlı olarak meydana gelen kazalar gerek firmalara gerekse de ülke ekonomisine büyük yük olmaktadır. Ar-ge çalışmaları kapsamında sektörel olarak firma ve işletmelerin hava durum tahminlerini doğru bir kaynaktan düzenli olarak öğrenmeleri önem arz etmektedir. Bu tarz dikkatler firmalar için olumlu sonuçlar elde edilmesine fayda sağlamanın yanında ayrıca mali külfetleri düşürmektedir.

Kış Mevsiminde Takip Edilecek Hava Durumu Sitesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından elde edilen hava tahmin verilerini uzun süredir kendi ekranlarında yayınlayan havanasil.online web sitesi kullanıcılarına basit bir ara yüz üzerinden ulaşmaktadır. İster bilgisayar ister tablet isterseniz de mobil cihazlar üzerinden gireceğiniz bu siteye, kış mevsiminde bulunduğunuz ilin veya gitmek istediğiniz il ve ilçe merkezinin hava sıcaklığını, nem oranı, rüzgâr hızı, rüzgâr yönü, kar kalınlığı ve buzlanma gibi bilgileri hava durum tahminleri içerisinde sahip olabilirsiniz. Doğru ve güvenilir bilgileri doğrudan MGM kurumundan alan internet platformu bu bağlamda kaliteli bir hizmet verdiğini göstermektedir.  

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top