WordPress Sabit Menü Yapımı

admin - 3 Ocak 2018 - 2 dk okunma süresi
ABONE OL:  

En çok kullanılan CMS sistemlerinden biridir WordPress. Bu yazımızda sizlere WordPress siteleriniz için WordPress sabit menü yapımını anlatacağız.

WordPress’te sabit menü yapımı sandığınız kadar zor değil. Çünkü WordPress, hazır bir CMS sistemi olduğu için bu tarz değişiklikleri yapmak oldukça kolaydır.

WordPress Sabit Menü Yapımı

Bunun iki yöntemi vardır. İlk anlatacağımız yöntem, kodlamayı bilen, WordPress sistemini bilen kişiler için uygulanabilir.

1. Yöntem

WordPress CSS dosyasında yapılacak ufak bir değişiklik ile Wordpress Sabit Menü Yapımı hazırlanabilir.

Öncelikle sitemizin üst tarafındaki menünün html kodları içerisindeki adını öğreniyoruz. Örnek olarak üst menü adına “ust-menu” adı olduğunu varsayalım.

WordPress admin paneli üzerinden sırasıyla gidersek, Görünüm > Özelleştir kısmından temamızın header ayarlarını ya da header.php dosyasını açıp #ust-menu şeklindeki menü alanımızı buluyoruz. Daha sonra aşağıdaki kodu yazıyoruz.

Kodu göster
#ust-menu { position: fixed }

Bu yöntem ile uyumlu WordPress temalarınıza kolayca sabit üst menü ekleyebileceksiniz.

2. Yöntem

WordPress Sabit Menü Yapımı üzerine ikinci yöntem ise Eklenti (Plugin) eklemektir. Bunun için bir çok eklenti mevcuttur. Bu ikinci yöntem, tüm WordPress kullanıcıları için kolayca uygulanabilir bir yöntemdir. Sizler için iyi ve çalışır durumda olanları seçmeye çalıştık.

Öncelikle WordPress admin panelimizi açıyoruz. Ve sol menüden Eklentiler > Yeni ekle seçeneğini seçerek açılan sayfa üzerinde sağ üst kısımdaki arama kısmına aşağıdaki iki eklentiden seçeceğimiz bir tanesinin adını yazıyoruz. Eklenti karşımız gelince Yükle ve Etkinleştir diyerek eklentiyi (plugin) hazır hale getiriyoruz. Daha sonra sistemimize kurulan eklentinin ayarlarını kendi tercihlerimize göre düzenleyerek kullanmaya başlayabiliriz.

2/1 – My Sticky MenüDemo

2/2 – Sticky Menü (or Anything!) on ScroolDemo

Sunduğumuz eklentiler ücretsizdir. Daha iyi, daha kullanışlı eklentiler buldukça sizlere konu içerisinde güncelleme yapacağız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir