Laravel Nedir?

Ne oluyor bu Laravel? Ne işe yarıyor acaba? Bana bir faydası dokunacak mı?

Laravel ile ilgili gerekli tüm bilgileri paylaşmaya başlıyoruz. Laravel Türkçe kaynak arıyorsanuz burada bulacaksınız..

Başlangıç olarak Laravel’i kısaca en baştan tanımlayalım.

Laravel, Taylor Otwell adlı şahıs tarafından geliştirilmekte olup, temiz ve anlaşılır bir yapıya sahip, ‘şahane’ tabirine tam uyan bir PHP framework ‘ dür.

Yapısal olarak ‘Codeigniter’ framework ‘ e benzetilen ama çok daha gelişmiş, hafif ve sade bir yapıdadır. Ayrıca öğrenmek için günlerce vakit ayırmanıza gerek yok. Adam akıllı üzerine düştüğünüz de gün içerisinde kavranabilecek bir yapıya sahip.

Yakın bir zamanda PHP’yi tamamen değiştirecek bu devrimsel framework, PHP kodlama zorluğunu ortadan kaldırıyor. Bu arada framework ‘ ü bilmeyenler için tanımlayalım: “Framework, yazılımın iskeletini oluşturan, fonksiyon ve sınıflardan oluşan geniş çaplı bir kütüphaneye sahip uygulama çatısıdır ve proje sürecini hızlandırır, düzenli ve temiz kod yazımını kolaylaştırır ve yazılıma belli bir standart kazandırmaya yarar.”

Laravel ile ‘Composer’ kavramını hayatımıza iyice dahil etmeye başlıyoruz.

İnternet ortamında çok az Türkçe kaynak bulabilsekte, gelişmekte olan bir framework ‘ ü keşfetmek isteyenler için kaynak temini çok zor olmasa gerek. Ama ben yine de paylaşayım. Bir faydamız olsun..

Laravel: Code Bright kitabı’nı satın alarak Türkçe kaynak edinebilirsiniz..

Pilsiz.net yönetici.

3 thoughts on “Laravel Nedir?

  1. Gereksiz bir yazı olmuş, balık tutmayı bilmeden balığa çıkmışsınız. Laravel basit olarak öğrenilecek bir Framework değildir kesinlikle. Kaldı ki dökümantasyonu oldukça yetersizdir. Bir çekirdeğin genişletilmesi ile yeni kavramlar türetmiş olmaları (IoC) son derece vahimdir.
    Zaten böylesi güzel bir framework’ün kavramları bilmez bir kaç kişi tarafından çevrilerek Türkiye’ye sunulması anlamsız olmuş. Tabi, siz mahalle arası esnafına site yaparım, hazır composer paketlerini dayar geçerim diyorsanız zaten hiç bulaşmayın framework işine.

    1. Abdullah bey, yorumunuza ne kadar saygı duysamda, bazı yerlerde hak versemde üslubunuz hoş olmamış. Türkçe çevirisi çok daha güzel olabilirdi bu bir aşikar. Ayrıca yeni birşeyler öğrenmek ve birilerine fayda sağlamak için ticaret yapmaya gerek yoktur.

    2. Hepimizin içindekini püskürmüşsün. Üslübunu değil de değindiğin şeye katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top