Bandwidth kullanımınızı hafifletin

Kullandığımız hostinglerimizin aylık bandwith (trafik) limitleri pekte yüksek değilse, sitelerimizde sık sık bandwidth sorunu ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki bandwidth sorununuz varsa bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Birkaç adımda aylık bandwidth kullanımınızı azaltma yöntemlerini göstereceğiz. Bu adımları yapmanız oldukça kolay olacaktır. Mutlaka yapılmalı.

Adım 1: CSS, JS  ve Resim Dosyalarını Optimize Edin

Dolu ve dağınık bir css, js yapımız varsa, css ve js dosyalarınızı optimize ederek işe başlayabilirsiniz. Çünkü, dağınık css ve js dosyaları ve büyük boyutlu resimler trafiğinizi emer ve sitelerinizi de yavaşlatır.

WordPress kullanıyorsanız CSS, JS ve resim dosyalarını optimize etmek için çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz.

Büyük boyutlu resim dosyalarınızı optimize etmek için çok faydalı bir eklenti mevcut. Daha önce sitemizde tanıtığımız, WP smush it eklentisi. Eklentiyi ekleyerek sitenizdeki resimleri kolayca optimize edebilirsiniz.

smush_it

CSS ve JS dosyalarınızı manuel olarak optimize edebilmek için HTML compressor sitelerini kullanabilirsiniz.

Adım 2: Cache sistemi kullanın

Aylık bandwidth kullanımınızı hafifletmenin diğer bir yoluda cache sistemleri kullanmaktır. WordPress kullanıyorsanız bunu W3 Total Cache, WP Super Cache, WP Fastest Cache gibi etkili cache sistemi eklentilerini kullanarak çözebilirsiniz. Cache sistemi’ni WordPress dışındaki sistemlerinize de kolayca entegre edebilirsiniz.

Adım 3: Hotlink Koruması

Hosting kontrol panellerini kullanarak ya da .htaccess dosyasına kod ekleyerek aktif edebileceğimiz Hotlink koruması sayenizde, sitenizde kullandığınız resimler sadece sizin siteniz tarafından görüntülenebilecek ve böylece trafik yoğunluğunuzu azaltılmış olabileceksiniz. Ayrıca büyük boyutlu resimlerinizi de hostinginize yüklemekten kaçınınız.

Adım 4: CloudFlare vb Sistemleri Kullanın

Bandwidth kullanımınızı hafifletmek için cloudflare ya da benzeri sistemleri kullanabilirsiniz.

cloudflare

Cloudflare, sitenizi hem optimize eder hem de sağladığı CDN desteği ile sitenizin bandwidth yükünü hafifletebilir. Ayrıca Cloudflare ile, ikinci adımda belirtilen cache sistemini de etkili bir biçimde kullanabilirsiniz. Cloudflare, bot filtre sistemi ile sitenizi güvenli bir kalkan ile korur.

Pilsiz.net yönetici.

One thought on “Bandwidth kullanımınızı hafifletin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top