Android SDK ve Eclipse Kurulumu

Ekleyen:

Android SDK ve Eclipse kavramlarını daha önceden duymayanlarımız mutlaka vardır. Android ile hayatımıza giren bu kavramları eğer bir Android programlamacısı olmak istiyorsanız mutlaka bileceksiniz.

Bu yazıda Android uygulama geliştirmeye başlamak isteyenler için ilk adım olan Android SDK ve Eclipse kurulumunu göreceksiniz.

 

Öncelikle Eclipse Nedir?

Eclipse, açık kaynak kodlu bir tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). Ana odak noktası Java ve Java ile ilişkili teknolojiler olsa da esnek yapısı sayesinde C ve Python gibi farklı diller için de kullanılmaktadır.

 

Android uygulamaları yazmada standart olarak kullanılan yazılıma “Eclipse” adı veriliyor. İlk aşama olarak Eclipse derleyicisini aşağıdaki adresten indirip, normal bir şekilde kuruyoruz: http://www.eclipse.org/downloads/.

Android uygulamaları, Eclipse üzerinde Java programlama dili ile yazıldığı için öncelikle Java’nın JRE SDK ve JDK SDK eklentilerini indirmemiz gerekiyor. Bunları Java’nın kendi web sitesinden indirebilirsiniz: http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

JRE SDK ve JDK SDK eklentilerini indirip, kurulumlarını yaptıktan sonra artık Eclipse derleyicimiz artık çalışabilir hale geliyor.Sırada Android SDK ve Android ADT eklentilerinin kurulumlarını yapacağız. http://developer.android.com/sdk/index.html

İndirdiğimiz Eclipse dosyalarını “program files” e çıkardıktan sonra Eclipse‘ı çalıştırıyoruz. Eclipse’da yukarıdaki menüde yer alan Help / Software Updates sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden Add Site‘ye tıklıyoruz. Karşımıza çıkan site ekleme alanında Name kısmına istediğimiz birşeyi yazıyoruz, Location kısmına ise, http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan Developer Tools’u seçip ve yüklemenin bitmesini bekliyoruz ve yükleme bittiğinde ayarların aktif olabilmesi için programımızı yeniden başlatıyoruz.

Sıra program files’a çıkarttığımız Eclipse’a Android SDK‘yı göstermeye geldi. Menüden Window / Preferences ‘a giriyoruz. Açılan pencereden soldaki Android yazısına basıyoruz. Burdaki, Browse düğmesine tıklayarak çıkarttığımız Android SDK klasörünü hedef olarak gösterip Apply’a basarak onaylıyoruz. Artık Android SDK ve eklentilerini Eclipse’ye entegre ettik.

Eclipse’da menüden Windows / Android SDK Manager’ı açıyoruz ve karşımıza yüklememiz gereken Google Android API paketleri çıkıyor. Yüklemek istediğimiz paketleri seçerek yüklemeyi yapıyoruz.

 

Yapacağımız işlemler burada sonlanıyor. Bu aşamadan sonra artık Android uygulama programlamaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okunası Yazılar