Uçtan Uça Şifreleme Nedir ?

Online mesajlaşma yazılımı whatsapp’ın kullandığı “Uçtan Uça Şifreleme Nedir ?”

Online mesajlaşma yazılımı whatsapp’ın kullandığı “Uçtan Uça Şifreleme Nedir ?” sorusuna açıklık getirmeye çalışacağız..

Whatsapp, kendi içeriğinde sürekli yenilemelere giderek kullanıcılarını memnun etmenin daha iyi yollarını aramaktadır. Bu memnuniyeti sağlamak adına son olarak çıkan özellik, uçtan uça şifreleme özelliğidir.

Uçtan uca şifreleme özelliği aktif edildiğinde, siz ve karşı tarafta konuştuğunuz kişi arasında geçen sohbet geçmişi, gönderilen fotoğraf geçmişi, video geçmişi, sesli mesaj geçmişi, arama geçmişi ve belge geçmişlerinin tamamı koruma altına alınır.

Bu özelliğin aktive edilebilmesi için, her iki tarafında WhatsApp uygulamasının son sürümünü kullanıyor olması gerekmektedir. Ayrıca IOS ve Android işletim sistemleri içinde uçtan uca şifreleme sistemi geçerlidir.

WhatsApp, gizliliğin sonuna kadar korunacağına dair temin sağlamaktadır. Çünkü bu özellik kullanılan programda aktif olduktan sonra, iki taraf arasındaki konuşmaları WhatsApp’in kendisi dahi okuyamamaktadır.

Bilgileriniz elektronik ağda bir şifreyle korunmaktadır ve bu şifre sadece siz ve karşı tarafta bulunmaktadır. Bu duruma ek bir güvenlik olarak da, konuşma penceresinde gönderilen her bir detayın, her bir kelimenin kendine ait bir şifrelemesi de yapılmıştır. Üstelik tüm bu saydığımız güvenlik önlemlerinin oluşması için telefonunuzdan ekstra bir ayar yapmaya ve özellik değiştirmeye de gerek yoktur. Sadece akıllı telefonunuzda kullandığınız Whatsapp sürümünü en son sürümle güncellemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca unutulmaması gereken nokta, son güncelleme yapıldıktan sonra bu şifreleme özelliği her daim açık olacaktır. Herhangi bir şekilde bu şifreleme ve koruma özelliğini kapatmak mümkün olmamaktadır.

Tüm soru ve görüşleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top