İşsizlik maaşı ne kadar? Nasıl hesaplanır?

İşsizlik maaşı ne kadar? Nasıl hesaplanır? 1

İşsiz kaldığınız zamanlarda gerekli şartları yerine getirdiğinizde, işsizler için ödenen işsizlik maaşı ne kadar? nasıl hesaplanır? 2018 yılı için işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşsizlik maaşı kaç lira zamlandı?

İşten kovulduğunda, başka bir işe girene kadar kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına, devlet tarafından işsize belirli bir miktar ücret ödenmektedir. Bu ücretin adına işsizlik maaşı denir.

Her çalışan işten ayrıldığında işsizlik maaşı almaya hak kazanamaz. Belli şartları vadır. İşsizlik maaşı almaya kazanmak için belirli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan kimseler, işsizlik maaşı almak için başvuru yapmak durumundadır. İşten ayrıldığınızda veya istifa ettiğinizde tarafınıza doğrudan işsizlik maaşı bağlanmaz. Bunun için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu işlemleri de işsizlik maaşı nasıl alınır yazımızda detaylı olarak anlattık.

 

İşsizlik maaşı ne kadar? Nasıl hesaplanır?

Asgari ücret artışı ile birlikte, ücretler de de artış yaşandı. İşsizlik maaşı ya da diğer adıyla işsizlik ödeneğinde de artış oldu. Buna göre en düşük işsizlik maaşı 2018 yılında 811 TL olarak belirlendi. İşsizlik maaşının üst sınırı yani en yüksek işsizlik maaşı ise 1.623 TL oldu.

İşsizlik maaşı ne kadar? Nasıl hesaplanır? 2

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? Ne kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz?

İşsizlik Maaşı miktarı, sigortalı’nın son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40′ kadar olarak hesaplanır. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez.

 

Ne kadar süre işsizlik maaşı alınır?

Son 3 yıldaki işsizlik sigorta pirimi gün sayısı 600 ile 899 gün arasında olanlar 6 ay, 900 ile 1079 gün arasında olanlar 8 ay, 1080 gün ve fazla olanlar 10 ay süreyle işsizlik maaşı alırlar.

Sorularınız var ise alt kısımdaki yorum bölümüne sorularınızı sorabilirsiniz..

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top