DDoS Nedir?

DDoS Nedir? 1

Denial Of Service yani DOS , sistemleri çalışamaz hale getirmek için yapılan bir saldırı tipine denir. Bu saldırı sonuçlarına ise DDoS yani “Distrubuted Denial of Service” denmektedir.

Saldırıların organize bir biçimde fazla kaynakla yapılmasıdır. yüzlerce hatta binlerce saldırı yapılarak gerçekleştirilir. İnternet dünyası için hiç eksilmeyen global bir tehdittir DDOS.

DDoS Nedir? 2

Amaç sistemlere sızma değildir. Amaç, bilgisayar sistemlerine ulaşarak ilgili tüm işlevleri devre dışı bırakmaktır. E-posta, web sitesi, telefon sistemleri hatta internet bankacılığı DDOS ‘a maruz kalarak durdurulan hizmetlerdendir.

Saldırıda genel olarak ya sahte IP ya da Zombi/Botnet’ler kullanılmaktadır. Genel olarak siber saldırganlarda ortak olarak görülen özelliği DDOS’ da da görürüz. Saldırgan kendini gizler ve engellemesi zordur çünkü saldırganın hedef sunucuya direk bağlanması gerekmediğinden bulunması da neredeyse imkansızdır. Sistemde bir güvenlik açığı bulunamaması, politik ve ticari sebepler, kendini kanıtlama çabası hatta keyfi istekler dahi DDOS ‘u gerçekleştirenler için sebep olarak sıralanabilir. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki hedeflenen sistemdeki her hangi bir zafiyet DDOS saldırısına büyük ölçüde zemin oluşturmaktadır.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top