AirDrop Nedir? Nasıl Çalışır?

AirDrop Nedir? Nasıl Çalışır? 1

Airdrop nedir? Nasıl Çalışır? Apple tarafından geliştirilen çok çok faydalı olan bu airdrop uygulaması nedir? Nasıl çalışır?

Apple cihazlarında Bluetooth teknolojisi var olsa da, genel olarak bilindiği gibi paylaşım yapmak mümkün değildir. Apple bu durumu Airdrop ile çözmüştür. Apple cihazlardaki bluetooth, sadece IPhone – IPad’e bağlanmak ve Apple cihazlar arasında veri alışverişi yapmak için kullanılır.

IPhone’dan Mac bilgisayarlara ya da IPad’e veya Mac bilgisayarlardan iPhone ya da iPad’e birçok şeyi AirDrop’la göndermek mümkündür.

AirDrop Nedir? Nasıl Çalışır? 2

AirDrop ile gönderebileceğiniz şeyler dosyalar ile sınırlı da değildir. iPhone’da açtığınız bir siteyi kullanmaya iPad üzerinden devam etmek istiyorsanız bunu AirDrop ile yapabilirsiniz.

Notlarınızı, Apple Haritalar’daki işaretli noktalarınızı ya da Müzik’te hazırladığınız çalma listeleriniz. Neredeyse her şeyi Apple cihazlar arasında AirDrop ile paylaşmanız mümkün.

AirDrop Nasıl Çalışır?

AirDrop, çalışma mantığı basittir. Bluetooth ile P2P Wi-Fi ağı oluşturularak dosyalarınızı şifreleyerek ulaştırmak istediğiniz cihaza gönderir. Bu dosyalar gönderilirken, cihazlar kendi güvenlik duvarını oluştururlar.

NFC ve normal Bluetooth teknolojisine oranla çok daha hızlı olan AirDrop’u büyük dosyalarınızı göndermek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda AirDrop ile gönderdiğiniz fotoğraflar veya videolar karşıdaki cihaza uygun hale getirelecek şekilde dönüştürülebilir.

AirDrop Hangi Apple Cihazlarında Kullanılabilir?

iPad: iPad 4 veya iPad Mini’den daha yeni her iPad modelinde
iPhone: iPhone 5 ve daha yeni her iPhone modelinde
Mac: OS X Lion ve üzeri işletim sistemi kurulabilen 2010 sonrası Mac bilgisayarda
iPod: iPod Touch 5 ve iPod Touch 6

AirDrop Nasıl Kullanılır?

Göndermek istediğiniz öğreyi paylaş tuşuna basınız. Ardından AirDrop simgesine dokunununuz ve etrafınızda AirDrop’u açık olan Apple cihazları göreceksiniz. Daha sonra göndermek istediğiniz cihazı seçin ve veriyi gönderin.

Buradan veri almak istediğiniz cihazlara, kişiler ya da herkes seçeneklerinden birini seçerek izin vermeniz gerekiyor.

Ayrıca, öğeyi alacak kişi, cihazındaki airdrop özelliğini açmalıdır. AirDrop’u denetim merkezinden Bluetooth’un üzerine 3D Touch ile basarak da açılabilir.

AirDrop’u denetim merkezi yerine Ayarlar > Genel > AirDrop yolu altından açabilir ve veri almak istediğiniz cihazların seçimini buradan yapabilirsiniz.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top