İPhone 7 Özellikleri

İPhone 7 Özellikleri 1

Apple’ın en iddaalı ve son versiyonu Iphone 7 nihayet çıktı. Yeni İPhone, 7 Eylül’de Apple tarafından resmi olarak tanıtıldı. Apple fanları tarafından merakla beklenen yeni akıllı telefonun özelliklerini sizler için derledik.

Apple, iPhone 6 modelinden bu yana sürdürdüğü tasarım anlayışını genel hatlarını yeni iPhone’da da koruyor. Fakat, tasarımda radikal farklılıklar yok değil. İlk olarak,  anten şeritleri iPhone 7’de kasanın alt ve üst bölümüne yuvarlatılarak konumlandırılmış ve bu şekilde daha hoş bir tasarım elde edilmiş durumda.

Yeni IPhone’da 3.5mm jack kulaklık çıkışı kaldırılmış durumda. Kulak girişini yeni imodellerinde kullanmacak olan Apple, bunun yerine telefonlara ikinci bir hoparlör çıkışı yerleştirmiş. Bu gelişme ile birlikte iPhone 7 artık stereo kalitesinde ses deneyimi sunacak.

Yeni iPhone’de ses ve veri akışı Lightning portu üzerinden sağlanacak. Apple ayrıca 3.5 mm kulaklık girişine sahip kulaklıklar için de kutu içerisinde bir dönüştürücüye yer verecek.

 

Apple, IPhone 7’de ilk defa IP67 sertifikasını kullanıyor olacak. Yani suya dayanıklı ilk IPhone telefon oluyor. Bu sertifika telefonun maksimum 1 metre derinlikte 30 dakika boyuncu su sızıntılarına karşı dayanıklı olacağı anlamına geliyor.

4.7 inç büyüklüğünde ve 750×1334 çözünürlüklü ekranı iPhone 7 modelinde kullanmaya devam ediyor. IPS LCD tabanlı ekran inç başına 326 piksel yoğunluğu sunuyor. Ayrıca cihazın ekranı basınca duyarlı olarak tasarlandı. Ve eski IPhone modellerine göre yüzde 25 oranında daha fazla parlak bir ekran deneyimi sunuyor olacak.

Phone 7’ye dört çekirdekli Apple 10 Fusion işlemcisi güç veriyor. 16 nm üretim sürecine sahip dört çekirdekli işlemci ilk gelen bilgilere göre yoğun iş gücü altında 2.4 GHz hıza erişebilecek.

Yeni işlemci selefine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 daha güçlü. RAM olarak yine 2 GB RAM kullanılmaya devam ediyor.

En önemli geliştirmelerden biride depolama alanında gerçekleşmiş durumda. Yeni IPhone modellerinde artık 16 GB depolamaya sahip cihazları göremeyeceğiz. Apple artık 32 GB,128 GB,256 GB lık depolama seçeneklerini kullanacak.

iphone-7

iPhone 7, 12 megapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip. Daha büyük bir sensörün yer verildiği IPhone, artık OIS özelliğini donanımsal anlamda destekliyor.

OIS desteği sayesinde, çekilecek görüntülerde kayma ve bozulmalarının önemli ölçüde önüne geçilecek.

1/2.6 inç büyüklüğündeki sensör, daha iyi renk ve alan derinliği sağlayacak. Arka kameraya bu defa çift LED flaş yerine dört LED’li True Tone Flash eşlik ediyor ve cihazı oldukça iddaalı konuma getirmiş durumda. Ayrıca daha büyük bir lens kullanılıyor ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip lens kullanıyor. Bu sayede karanlık ve düşük ışık koşullarında daha iyi çekimler gerçekleştirecektir. Telefonun ön kamerası ise f/2.2 lense sahip 7 megapiksel kamera yer alıyor.

IPhone 7, tam 5 farklı renk seçeneği ile geldi. Siyah, simsiyah, roze altın, altın ve gümüş renk seçenekleri mevcut.

Apple yeni IPhone 7’de, 1.960 mAh kapasiteli bir pil kullanıyor. Pil konusunda çok önemli bir artış görünmesede, yine yeni 64 bit A10 işlemcisi sayesinde cihazın kullanım ömrü eski modellerine göre uzayacak gibi görünüyor.

Yeni IPhone 7 ne zaman çıkacak?

iPhone 7, 16 Eylül tarihi itibariyle satışa sunulacak. 32 GB’lık modeli için yurtdışı fiyatı 649 dolar olarak belirlenmiş durumda. Fakat ülkemizdeki fiyatının ne olacağı kesin olarak belirlenmiş durumda değil.

IPhone 7’yi daha detaylı incelemek isterseniz Apple resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top