Apple, Amazon’a Olan Bağımlılığını Azaltıyor

Apple, Amazon'a Olan Bağımlılığını Azaltıyor 1

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan CNBC raporuna göre; Apple, bulut hizmetleri için Amazon Web Services ‘a aylık 30 milyon dolar ödeme yapıyormuş. Bu konu üzerinde harekete geçen firma, kendi veri merkezlerine yönelerek dışa bağımlığını azaltmaya başlıyor.

Apple, Amazon'a Olan Bağımlılığını Azaltıyor 2

iPhone, iPad gibi cihazlarında sunduğu depolama hizmeti iCloud için Amazon Web Services (AWS) destek alan firma, artan veri miktarı ve depolama maliyetleri için kendi içinde çözüm arayışına gitti ve Amazon’a olan bağımlılığını azaltma kararı almış.

The Information’ın açıkladığı verilere göre Apple, 2018 yılında Amazon’a yalnızca AWS desteği için 370 milyon dolarlık ödeme yapmış durumda. 2017 yılındaki rapordaki ödemenin 775 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde Apple’ın 1 yılda yaptığı değişimlerle Amazon’a bağımlılığını büyük oranda azalttığını söyleyebiliriz.

Apple, Amazon'a Olan Bağımlılığını Azaltıyor 3

5 yıl içinde Amerika’da 10 milyar dolarlık veri merkezi yatırımı yapmayı planladıklarını açıklayan Apple, kendi veri merkezlerini kurmasının sebebi olarak yalnızca maliyetleri değil, güvenlik problemlerini de işaret ediyor ve bu konuda da çeşitli önlemler almaya çalışıyor.

Fakat, bulut depolama hizmetleri konusunda yayımlanan son raporlara göre; Apple ve Amazon işbirliğinin bir anda kesilmesi mümkün görünmüyor. Bu konuda Apple’ın daha çok yatırım yapması gerekiyor.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top