Android Oreo ile Gelecek Yenilikler!

Android Oreo ile Gelecek Yenilikler! 1

Android işletim sisteminin en son sürümü olacak olan Android Oreo işletim sistemi dağıtılmaya başlandı. Peki bu yeni sürümle beraber, Android telefonlara ne gibi yeni özellikler eklenecek?

Android Oreo, öncelikli olarak Google cihazlarına yani Pixel, Pixel XL ve Nexuslara dağıtılacak. Sonraki etapta ise Android One cihazlarının olacağı düşünülüyor. Diğer markaların ise kendi düzenlemelerini yaptıktan sonra kullanıcılarına güncellemeyi dağıtması bekleniyor.

Android Oreo ile Gelecek Yenilikler! 2

1- Picture in Picture

Samsung ve Sony gibi markalarda görmeye alıştığımız, ekranı ortadan bölmeye gerek kalmadan iki uygulamayı aynı anda çalıştırma fonksiyonu artık tüm Android Oreo kullanıcılarında da olacak. Markaların bunu ayrıca eklemesine bundan sonra gerek kalmayacak.

2- Yeni Ayarlar Menüsü

Uzun süredir Android’de kullanılan Ayarlar menüsü yeni Oreo ile birlikte tamamen yenileniyor. Ve ayrıca artık rengide koyu değil açık tonlarda olacak. Bu menüde sol taraftan kaydırılarak çekilen ve ayarlar içerisinde daha hızlı gezinmeye olanak sunan pencere gidecek.

3- Akıllı Metin Seçimi

Android Oreo’da eğer kopyalamanız ve daha sonra da aramanız gereken bir metin varsa bunu iki adımda yapmanıza gerek kalmayacak. Eğer bir telefon numarası seçerseniz metin seçme menüsünde Ara, bir adres seçerseniz ise Google Maps seçeneği olacak. Yine de belirtmekte fayda var, bu özellik telefonunuzda bulunan uygulama ve Google’ın sunduklarına göre değişiklikler gösterebilir olacaktır.

4- Güvenlik Menüsü

Açık kaynak kodlu olması sebebiyle güvensiz olduğu düşünülen Android için yeni güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Android’in güvenli olduğu konusunda kullanıcıları rahatlatmak isteyen Google, güvenlik ayarları kısmına uygulamaların hangi sıklıkla tarandığını gösteren bir bölüm eklemiş durumda. Böylece herhangi bir güvenlik tehdidinde sisteminiz artık daha güvenilirlik sağlayacak.

5- Yeni Batarya Ayarları

Bataryayı hangi uygulama ne kadar tüketmiş bunu şimdiye kadar yüzde olarak görebiliyorduk. Ancak bundan sonra daha da detaylı bir batarya tüketim ekranı bizlerle olacak. Uygulamanın aktif kullanımda ne kadar batarya tükettiği de arka planda çalışırken ne kadar batarya tükettiği de yeni ayarlar ile görülebilecek.

6- Yeni Hızlı Ayarlar Görünümü

Genel hatlarıyla aynı kalan hızlı ayarlar menüsünde renk değişikliklerine gidilmiş. Renk değişikliği dışında herhangi bir tasarım değişikliği bulunmuyor.

7- Yeni Emojiler

Yıllardır kullanılan emoji klavyesinin artık değişme vakti gelmiş gibi görünüyor. Yeni emojiler ve yeni emoji klavyesi Android Oreo’da kullanıcısı ile buluşacak.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top