Akıllı telefonunuzun şarj ömrünü uzatın

Günlük hayatımızın değişmeyen aksesuarı hale gelen akıllı telefonların en büyük derdi şarj sorunu. Ancak akıllı telefonlarınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile şarj ömrünü yarım güne kadar uzatabiliyorsunuz.

Hazırladığımız 5 maddelik rehberle akıllı telefonunuzun şarj ömrünü uzatmanız mümkün olabilir. İşte 5 madde:

1 – DUVAR KAĞIDI RENGİNE DİKKAT

Birçok akıllı telefonda AMOLED ekran teknolojisi kullanılmaya başlandı. Bu da duvar kağıdında kullanılan renklerin şarj ömrünü direkt etkilemesine neden oluyor. Siz de AMOLED ekrana sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, siyah ağırlıklı duvar kağıdı tercih etmeye çalışın. AMOLED teknolojisi beyaz gibi açık renkleri verirken daha çok güç tüketir.

şarj ömrünüzü uzatın

2 – OTOMATİK PARLAKLIK

Şarj ömrünü etkileyen önemli etkenlerinden biride ekran parlaklığı. Bunun için en iyi çözüm ise ekran parlaklığı ayarının otomatikte bırakılması. Bunun için akıllı telefonunuzun ayarlarına girerek, ekran seçenekleri altındaki parlaklık ayarını otomatiğe getirmeniz gerekiyor.

Ancak bu ayar da güneş ışığının fazla olduğu yerlerde ekrandaki görüntüleri daha zor görmenizi sağlayacak. Kısa yolları kullanarak akıllı telefonunuzun ışığını biraz yüksek bir seviyeye getirin. Fakat hava kararmaya başladıkça, özellikle akşamları bu ayarı yeniden otomatiğe getirin.

3 – 3G DEĞİL WIFI

Akıllı telefonlarda en çok güç tüketen birimler hiç kuşkusuz kablosuz bağlantılar.

3G ve GPS tamamen şarj düşmanıdır. Tüm kablosuz bağlantıların kapanması ile hepsinin açık olması arasında en az yarım gün oynayabiliyor.

Gereksiz yere şarj harcamamak için Bluetooth bağlantınızı açık unutmayın. Wi-Fi bağlantısının olduğu noktalarda 3G yerine mutlaka bu internet bağlantısını kullanın. Android işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsanız mutlaka ‘Eşitleme/Senkronizasyon’ ayarlarını kapatın. Tüm bunlara ek olarak GPS’i kapatın. Sadece işinize yarayacağı zaman aktif edin.

wifi

4 – KAPATIN

Kullanıcıların en fazla yaptığı hatalar arasında açık tutulan ve kullanılmayan uygulamalar bulunuyor.

Telefonda ne kadar uygulama varsa açık olması ve altta beklemesi şarj ömrünüzü olumsuz etkiliyor. iPhone kullanıcıları ekranın hemen altındaki “home” tuşuna iki kere basarak uygulamaları kapatabiliyor.

Android kullanıcıları için ise program sonlandıran uygulamalar var. Ama bu uygulamaların çoğu 7/24 kendileri çalıştığı için yine şarja olumsuz etkide bulunuyor.

Ancak sık sık kullandığınız uygulamaları kapatmayın. Bu uygulamaları kapattığınızda ve yeniden açtığınızda akıllı telefonunuz yeniden güç harcıyor ve şarj ömrünüz olumsuz olarak etkileniyor.

5 – ŞARJ CİHAZLARININ ÖNEMİ

Akıllı telefonların bataryaları kullanıldıkça performansları düşüyor. Bu performansı en üst seviyede tutmak için en önemli etken akıllı telefonları şarj etmek. Şarj ömrünü uzatmak için öncelikli olarak kullanıcıların akıllı telefonlarına uygun şarj aletlerini kullanması gerekiyor.

Örneğin, tabletlerde kullanılan şarj cihazını akıllı telefonlarda kullanmak pil ömrünü kısaltan sebeplerden. Tüm mobil cihazları, şarj etmek için bataryasının tamamen boşalmasını bekleyin.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top