Ai.type uygulaması 31 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini sızdırdı.

Ekleyen:

Ai.type uygulaması 31 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini sızdırdı. Maalesef, popüler Android klavye uygulaması olan Ai.type, 31 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini sızdırdı.

Kromtech Güvenlik Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, Ai.type Android klavye uygulaması yüzünden 31 milyon 293 bin 959 kullanıcının kişisel verilerinin çalındığını ve internete sızdırıldığını duyurdu.

Uygulamanın veritabanı sunucusunun şifreyle korunmamasından kaynaklanan sızıntı sonucunda 577 GB büyüklüğündeki verinin internete yayıldığı belirtildi.

2010 yılında yayınlanan AI.type uygulaması, Google Play Store üzerinden yaklaşık 40 milyon kez indirildi. Ve bu durum, Android’in bir kez daha güvenilir olmayan bir sistem mi? sorusunun sorulmasına neden oldu.!

Sızan bilgiler arasında istemci kayıt verilerinin de olduğu ifade edildi. Uygulamanın yüklendiği telefonun adı, IMEI numarası, operatörü, sahibinin ismi, ekran çözünürlüğü, SMS numarası gibi bilgilere erişilebiliyor. Ayrıca, sosyal medya profilleri üzerinden doğum tarihi, e-posta adresi gibi bilgilere ulaşmak ve fotoğrafları görebilmek de mümkün oluyor. Telefona indirilen diğer uygulamaların isimlerine de bu veriler üzerinden erişilebiliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okunası Yazılar