1 Mayıs’ta SMS yasağı geliyor!

admin - 26 Nisan 2015 - 3 dk okunma süresi
ABONE OL:  

Artık spam olarak nitelendirilmeye başlayan ve herkesi yıldıran saldırgan reklam olarak bilinen pazarlama yöntemlerine sınrlamalar geliyor. 1 mayıs’ta SMS yasağı geliyor.

İstenmeyen SMS'ler engelleniyor.
İstenmeyen SMS’ler engelleniyor.

Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Elektronik Ticaret’in düzenlenmesi hakkındaki Kanun ile birlikte, servis sağlayıcı firmalar sözleşme yapacakları kullanıcılara düzgün ve anlaşılır bir şekilde sattıkları ürünle ilgili bilgilendirme yapacaklar.

Satın alma işlemi gerçekleştirecek olan kullanıcı, işlemini eğer internet üzerinden gerçekleştirmeyi seçmişse, servis sağlayıcı ödeme bilgilerini eksiksiz olarak kullanıcıyla paylaşmak zorunda. Bunu yaparken de kullanıcının bunu rahatça görebileceği şekilde gerçekleştirme zorunluluğu bulunuyor.

Firma tüzel mi yoksa gerçek kişi mi olduğunu alıcıya açıkça belirtmek zorunda. Ürünle ilgili promosyon, kampanya ve indirimle ilgili olarak kullanıcıyı yanıltıcı ifadeler kullanılamayacak. Kelime oyunlarıyla teklif edilen indirim tutarının daha sonra satın alma sürecinde farklı kalemler eklenerek arttırılması yasal düzenlemeye tabii tutulacaklar.

Satışı yapan kişi gerekli tüm bilgilerini kullanıcıyla paylaşma zorunda. Eğer bunu üçüncü bir taraf için gerçekleştiriyorsa, bu defa üçüncü taraf bilgileri de yine kullanıcıya aktarılacak.

Yeni düzenlemenin alıcı açısından en büyük artısı, diledikleri zaman hiçbir ibare göstermeden işlemi iptal edebilecek olmaları. Satışın reddinden itibaren üç gün içinde, servis sağlayıcı firma elde etmiş olduğu iletişim kanalları üzerinden gerçekleştirdiği reklam ve promosyon mesajlarını kesmek zorunda kalacak.

Bir diğer önemli husu da, servis sağlayıcının elde etmiş olduğu kişisel verilerden sorumlu tutulacak olması. Yapmış olduğunuz ticaret sonrası datalarınız başkalarının eline geçtiyse, bu konuda hukuki olarak hakkınızı arayabileceksiniz.

Kanunda kabul edilen hükümlülüklerini yerine getirmeyen kullanıcılar 1.000 – 15.000 TL arasında cezai yaptırıma tabii tutulacak. Ve üst tavan cezalarıda oldukça caydırıcı görünüyor. Bilgilerin kullanıcı izni olmadan üçüncü taraflarla paylaşılması sonucuysa ceza 10 kata kadar arttırılabilecek.

Servis sağlayıcılar önceden bildirmeksizin ve kullanıcıdan onay almaksızın doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli mesajlar gönderemeyecekler. Kullanıcılar bu konuda da müzdarip durumdalar. Söz konusu kanun onaylanması için başbakanlığa gönderildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir