Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir? 1

Bitcoin’in hayata geçmesinin ardından Bitcoin’e alternatif olarak farklı isimlerde yeni kripto paralar oluşturulmaya başladı. Oluşturulan bu yeni kripto paralar ise Altcoin (Alternatif Coin) olarak adlandırıldı. Altcoin Nedir?

Altcoin nedir? Altcoin nasıl alınır? Altcoin hakkında her şey bu yazıda.

Bitcoin’den daha az bir rekabet ortamı sağlanması adına yeni kripto paralar çıkarılmıştır. Bitcoin ilk kripto para olması ve anonim olması sebebi ile rekabet altcoinlere oranla oldukça fazladır.

Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash veya diğer herhangi bir Bitcoin olmayan kripto para birimi altcoin kategorisine girer. Bildiğiniz gibi ilk kripto para Bitcoin’di. Başarısı, şu anda sayısı 5000 çeşide ulaşan diğer dijital madeni paraların yolunu açtı.

Altcoin Nedir? 2

Piyasada bulunan alt coinlerin birçoğu, farklı işlev gören yeni teknolojilerin piyasada yer tutmalarını sağlamak amacıyla- Ethereum blockchain sistemi olan ERC-20 ağına tanımlı olarak ortaya çıkmıştır. Yeni çıkan ve finansal olarak yenilik vaadi olan altcoinlerin transfer sistemleri ERC-20 ağı üzerinden yapılmaktadır.

Piyasaya ilk sürülen altcoin ise Namecoin (NMC)’dir.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Sebebi

Altcoinlerin ortaya çıkış sebebi kripto para dünyasını ve bu sektörü büyütmektir.

Bitcoin’den daha hızlı transfer işlemleri yapılması da hedeflenmiştir. Madencilik işlemleri Bitcoin’e oranla altcoinlerde daha kolaydır. Çıkarılan altcoinler sayesinde piyasa daha da hareketlenmiştir ve daha hızlı transfer işlemi yapılan kripto paralarda oluşturulmuştur.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Namecoin ile başlayan altcoin süreci şuan pek çok kripto paranın piyasaya sürülmesi sonucunda oldukça artış göstermiştir. Kripto para piyasasında en çok rağbet gören altcoinler; Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Tether, Chainlink, Basic Attention Token, Binance Coin, Cardano, 0x, Matic Network, Kyber Network, Enjin Coin, LTO Network, Compound, Synthetix Network Token, Bankor Network Token ve Aave şeklinde sıralanmaktadır.

Altcoinlerin Avantajları nelerdir?

 • Yüksek likidite
 • Daha fazla düzeyde kullanıcı ve işlem gizlilikleri vardır.
 • Uygun fiyatlı madencilik hizmetleri sağlanır.
 • İşlem hızı daha yüksek olan coinler bulunur.
 • Madenciliğin hızlandırılması için teknik geliştirmeler yapılır.
 • Daha fazla yatırım imkanı sağlarlar.
 • Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kazancın önemli ölçüde artmasına fayda sağlayabilirler.
 • Amaca uygun olan kripto para ile daha somut adım atmak
 • DeFi alanında merkezi finans sistemlerinde yapılan neredeyse tüm işlemlere imkan sağlarlar.

Altcoin’lerin dezavantajları nelerdir?

 • Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kaybın önemli ölçüde artmasına neden olabilirler
 • Adını henüz duyurmamış bir altcoine güven duyulması zordur. Küçük bir hata yatırımcıların paniğe kapılmasına ve en ümit verici altcoinin bile değer kaybetmesine sebep olabilir.

Altcoin nasıl alınır?

Altcoin satın almanın en yaygın ve belki de en uygun yolu, bu işi ticari faaliyet haline getirmiş olan borsalardan satın almaktır. Yapmanız gereken şey, güvenilir bir borsa bulmak (yerli ve yabancı borsalar mevcuttur), bir hesap açmak veya banka hesabınızı hatta bazı durumlarda banka kartınızı kullanarak altcoin satın almak.

Yerli kripto borsaları nelerdir?

Binance TR, Paribu, BTC Türk gibi en iyi işlem yapan Türk kripto borsaları mevcuttur.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top