Windows Dosya Uzantılarını Gösterme

Windows Dosya Uzantılarını Gösterme 1

Windows dosyalarınızın uzantılarını görmek için her seferinde özelliklere girmeniz gerekmiyor. Küçük bir ayar ile bu bu problemden kurtulabilirsiniz.

Windows 7 kullanıcılarının en sık rastladığı sorunlardan bir tanesi olan dosya uzantılarını görememe sorununu yaşamanıza gerek yok. Bildiğiniz gibi Windows kullanıcıları bilgisayarlarının genel ayarları ile dosya uzantılarına görebilmek için her defasında dosya üzerinde sağ tıklayarak özelliklerden bakmak zorunda kalırlar. Örneğin bir resminizin .jpg mi yoksa .png mi olduğuna bakmanız için her defasında bu işlemi tekrarlamanız gerekir. Fakat aslında bu problemin çok kolay bir çözümü var.

Tek yapmanız gereken şey Denetim Masası bölümünden Görünüm ve Kişiselleştirme kısmına tıklamanız. Daha sonra ise Klasör Seçenekleri kısmına tıklayarak Görünüm sekmesine geliyoruz ve Bilinen Dosya Türleri İçin Uzantıları Gizle üzerindeki işareti kaldırıyoruz. Uygula dediğinizde bundan sonra dosya uzantılarınızı direk olarak dosya isminin yan kısmında direk olarak görebiliyorsunuz. Örneğin; ornek.jpg

Denetim Masası > Görünüm ve Kişiselleştirme > Klasör Seçenekleri > Görünüm > Bilinen Dosya Türleri İçin Uzantıları Gizle

Windows Dosya Uzantılarını Gösterme 2

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Eğer bilgisayarınızı eskisi gibi kullanmaya alışmış iseniz o zaman dosya adınızı değiştirdiğinizde bu uzantıyı da silebilirsiniz. Uzantı türünüzün başında her zaman nokta olur. Dosya isminiz bu nokta olan kısma kadardır ve noktadan sonra uzantıyı değiştirmemeniz gerekir. Aksi halde o dosyayı bir daha açılmaz. Fakat hemen korkmayın yanlışlıkla silseniz bile tekrardan uzantıyı yazarak dosyanızı geri getirebilirsiniz.

Bu özelliğin bir avantajı da bu uzantıları direk olarak değiştirebilmenizdir. Örneğin siz .txt uzantılı yazı dosyanızı .css ‘ye hiç uğraşmadan sadece uzantı ismini baştan yazarak değiştirebilirsiniz. Fakat bu değişimi her uzantıda yapmanız sağlıklı olmayacaktır. Örneğin .jpg resminizi siz .png’ye değiştirirseniz resimde bazı bozulmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu özellik genellikle yazı tabanlı uzantıların değiştirilmesinde kullanılır.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top