WebDAV nedir? Nasıl kullanılır?

WebDAV nedir? Nasıl kullanılır? 1

WebDAV nedir? Nasıl kullanılır? sorularının yanıtlarını ve bulut depolama servislerinin avantajlarını bu yazımızda bulacaksınız..

WebDAV, Web Distributed Authoring and Versioning (Web Dağıtımlı Yayın ve Sürümleme – WebDAV), World Wide Web sunucularında depolanmış belge ve dosyaları düzenleme ve yönetmede kullanıcılar arasında işbirliğini kolaylaştıran bir Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTP) uzantısıdır.

WebDAV, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından RFC 4918 ile tanımlanmıştır. 80 ve 443 bağlantı noktalarında çalışmaktadır.

Kısaca tanımlarsakta, Http(Hypertext Transfer Protocol) üzerinden uzak sunucudaki dosya işlemlerine erişimi sağlayan bir sistemdir.

WebDAV nedir? Nasıl kullanılır? 2

WebDAV Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

WebDAV Aracılığıyla Dosyalara Erişin

Tüm bulut sunucuları için WebDAV servisini kullanabilirsiniz. Ben burada Onedrive hizmeti için anlatım yapacağım ve görseller vereceğim. Fakat diğer bulut sunucular için WebDAV adreslerinide yazının sonunda paylaşacağım.

Öncelikle Onedrive adresine, mail adresimiz ve parolamızı yazarak giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra, görseldeki gibi adres buçuğumuzda id numaramız görünecektir.

Bu ID numaramızı kopyalayarak işe başlıyoruz. Daha sonra, görseldeki gibi ‘Bilgisayarım’ ‘ı açıyoruz.

Üst sekmede bulunan ‘Ağ sürücüsüne bağlan’ diyoruz. Dedikten sonra aşağıdaki gibi, bizden bilgi girişi isteyen bir pencere açılıyor.

Burada, sürücü yolunu seçmemizi ve https://d.docs.live.net/ID numaranız ı yazmamız gerekiyor. ID numarası yazan yere kendi ID numaramızı yazıyoruz ve Son diyerek bu işlemi yapılandırıyoruz.

Açılan bu pencerecikde bize Onedrive hesabımızın bilgileri sorulacak. Mail adresimiz ve parolamızı yazarak bulut sunucumuza bağlantıyı yapıyoruz. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bu işlemlerimiz sonucunda OneDrive bulut sunucu hesabımıza herhangi bir 3.yazılım kullanmadan ya da tarayıcımız üzerinden değilde, Windows’ta herhangi bir diske girer gibi erişmiş oluyoruz.

Ben bu yazıda kendi kullanmış olduğum Onedrive bulut servisi (105 GB) için bir örnek gösterdim. Sizin kullanmış olduğunuz diğer bulut servisleriniz varsa aşağıdaki WebDAV adresleri ile giriş yapabilirsiniz.

Webdav nedir?

iphone webdav nedir,webdav kurulumu,webdav açığı nedir,webdav nasıl kurulur,webdav cloud,webdav yandex

Yandex Disk: https://webdav.yandex.com.tr

Google Drive: https://dav-pocket.appspot.com/

Box.com: https://dav.box.com/dav

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top