SSL Sertifikası Google Arama Sonuçlarında Etkili mi?

ssl

Google Chrome güncellemesinden sonra artık, SSL Sertifikasının Google arama sonuçları sıralamasına etkisi nedir? sorusu, SEO çalışmalarında en önemli sorulardan biri haline geldi. Bu konuya değinmeden önce SSL Sertifikasının ne olduğu ve ne işe yaradığından kısaca bahsetmek faydalı olacaktır.

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası Google Arama Sonuçlarında Etkili mi? 1

E-ticaret işlemleri, web tabanlı e-posta ve güvenli iletişim ihtiyacı gerektiren tüm uygulamalar için tercih edilen bir şifreleme çözümüdür.

SSL Sertifikaları iki nokta arasında gerçekleşen iletişimi şifreli bir kanal üzerinden yapılarak bilgilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. Bu noktada SSL Sertifikaları işlem güvenliği üzerine çeşitli garantiler sunmaktadır. Bu garanti tutarları SSL Sertifikasının türüne göre ortalama 10.000$ ile 1.750.000$ arasında değişmektedir.
SSL Sertifikası bulunan web sitelerinin web tarayıcıları tarafından güvenli olarak işaretlenmesi, kullanıcıların sitenize ve servislerinize güven duymalarına katkı sağlamaktadır.

SSL Sertifikalarının Google arama sonuçları algoritmasında önemli rol oynamaktadır.
Google’ın, Chrome güncellemesi ile beraber, SSL sertifikası olmayan web sitelerini “Güvensiz” olarak işaretleyeceğini açıklaması ise neredeyse her türlü içeriğe sahip web sitesini harekete geçirdi. Bu güncelleme sonrasında SSL Sertifikası sahibi sitelerin Google arama sonuçlarında, diğer web sitelerine göre bir adım önce olacağı gerçeği ve Google’ın da bu sitelere öncelik tanıyacağını açıklaması SSL Sertifikası kullanımında hızlı bir artışa yol açtı.

Bu konuda Searchmetrics‘in yaptığı araştırma çalışması sonucunda da SSL Sertifikası olan web sitelerinin arama sonuçlarında daha avantajlı olduğu ve daha üst sıralarda listelendiği sonucu ortaya çıkmıştı.

Sonuç

SSL sertifikaları tabii ki herkes için Google’de daha fazla bir görünürlük artışını garanti etmez fakat, kullanıcılarda güven sağlar. Google’da buradan yola çıkarak, SSL sertifikasına önem verir ve Google sıralamasındaki etkileri o kadar olumlu olur.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top