Litecoin (LTC) Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Litecoin (LTC) Nedir? Bilmeniz Gerekenler 1

Litecoin (LTC) Nedir? Litecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler nelerdir?

Litecoin yani kısa olarak LTC, 7 Ekim 2011’de piyasaya sürülen ve 13 Ekim 2011 yılında yayına giren, merkezi olmayan eşler arası kripto para birimine verilen isimdir.

Litecoin (LTC) Nedir? Bilmeniz Gerekenler 2

Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından kurulmuştur.

Bitcoin ile ilgili bazı darboğaz ve ölçeklenebilirlik sorunlarına, özellikle de belirli bir zaman diliminde işlenebilecek işlemlerin sayısına bir çözüm olarak önerildi. Son Litecoin’in Bitcoin’den daha üstün olması, ödeme işlem maliyetlerinin oldukça düşük olması ve ödemelerin dört katı kadar hızlı bir şekilde ödenmesini sağlayabilmesidir.

  • Hız
    İşlem onay hızları, bir para biriminin ne kadar hızlı bir şekilde kabul edileceği konusunda büyük bir rol oynar.Bitcoin onayları genellikle 2,548 dakika gibi yüksek sürelerle yaklaşık 10 dakika sürer. Litecoin ağı, işlemleri çok daha hızlı bir şekilde onaylayabiliyor.
  • Litecoin’in doğrulama süresi sabit 2,5 dakika sürer. Onaylanan her bireysel Bitcoin bloğu için, eşit boyutta dört Litecoin bloğu onaylanır.

 

  • Maliyet
    Herhangi bir litecoin (LTC) gönderme maliyeti 0,02 dolar civarında iken, Bitcoin şu anda 0,35 dolar civarında.Maliyetlerin hepsi şu anda ihmal edilebilir düzeydedir, ancak yoğun trafik sırasında Bitcoin işlem maliyetlerinin çarpıcı biçimde arttığı görülmektedir. Bu, küçük işlemlerde bir avantajdır çünkü 10 dolarlık bir Uber’i bir arkadaşınızla bölmek, bunun için 5,00 dolar ödemeniz durumunda çoğu insan için bir anlam ifade etmez. Litecoin, çok hızlı bir şekilde eklemeye başlayan yüksek ücretler olmadan günlük mallar için ödeme seçeneği sunar.

 

  • Madencilik
    Litecoin’in hedeflerinden biri, hash power ‘ı Bitcoin ağından daha eşit dağıtmaktır. Bu, madencilik havuzlarını, madencilik gruplarını ve çok daha küçük (ve daha az merkezi olmayan) bir madenciler alt kümesini içerir. Litecoin, hash power merkezden uzak tutmayı amaçlamaktadır. Litecoin madenciliğide doğal olarak artan arz nedeniyle işlem ücretlerini nispeten düşük tutuyor.Varlıkta sadece 21 milyon Bitcoin olabilir, oysa 84 milyon Litecoin bulunabilir. Bu önemlidir çünkü madenciliği daha az rekabetçi kılar ve daha rekabetçi madencilik ne kadar fazla olursa işlem ücretleri o kadar artar.

Bitcoin, yüksek işlem ücretlerinden dolayı bazı ciddi ölçeklenebilirlik meseleleri ile uğraşırken, Litecoin teorik olarak blokları azaltabilir ve düşük işlem maliyetlerini koruyabilir.

Litecoin ayrıca Bitcoin SHA-256 hashing algoritmasından çok daha az işlem gücü kullanan Scrypt hashing algoritmasını kullanır. Yüksek hızlı RAM kullanmaya daha fazla önem veren Litecoin, tek bir oyuncunun veya büyük kolektif bir büyük oyuncu grubunun madencilik dünyasına hakim olmasını çok daha az olanaklı kılıyor.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top