İnternet Hızınızı Arttırmak İçin 5 Yöntem

İnternet Hızınızı Arttırmak İçin 5 Yöntem 1

Günümüzde internetin kullanılmadığı yer yok denecek kadar az. Tüm iş yerleri ve evlerde internetin kullanılması nedeniyle internet hızı hayatımızda büyük önem taşıyor.

Yavaş bir internet ile pek çok işimizi yapmak uzun zaman alıyor. Özellikle iş amaçlı kullananlarda bu durum daha fazla görülüyor.

Peki internet bağlantımızın hızını artırmak için neler yapabiliriz?

1- İnternet Sağlayıcınızı İyi Seçin

Turksat, Turkcell, Türk Telekom vs vs.. Bir çok seçeneğiniz var ama bazen maalesef ülkemizde bu seçenekleri her hane kullanamayabiliyor.

Ülkemizdeki internet servis sağlayıcıları maalesef düşük hızlarda hizmet veriyorlar. Ve verilen hizmetler de pek sağlıklı durumda değiller. Durum böyle olunca, İnternet Sağlayıcınızı İyi Seçmeniz gerekiyor.

İnternet Hızınızı Arttırmak İçin 5 Yöntem 2

2-Hız Testi (Speed Test) Hizmetini Kullanın

İnternet bağlantı hızınızın analizini yapan Speed Test ile internet servis sağlayıcınızın gerçekten hakkınız olan bağlantıyı size sunup sunmadığını görebilirsiniz. Bu hizmeti kullanmak için Speedtest.com adresine gidip analizi başlatabilirsiniz.

Fakat unutmayın ki başlatmadan önce bilgisayarınızı modeminize ethernet kablosu ile bağlamanız gerekiyor. Ayrıca arka planda interneti kullanan diğer programları veya uygulamaları da kapatmanız gerekiyor. Aksi halde site size yanlış sonuçlar verecektir.

3- Modemi Konumunu Doğru Ayarlayın

Genel olarak en çok kullanılan kablosuz modemler çoğu zaman ev veya iş yerlerinde bağlantı hızı konusunda bizlere dezavantaj sağlayabiliyorlar. Bunun sebebi ise modemin ya da router’ın doğru konumlandırılmaması. İnternete bağlandığınız mobil cihazınız veya bilgisayarınız ile modem arasında kapı, duvar, eşya gibi ne kadar fazla engel varsa bağlantı kaliteniz o kadar düşecektir.Bu nedenle modemi olabildiğince evinizin / iş yerinizin merkezinde kullanmanız ve çevresinde yeterli alanın olması daha verimli olacaktır.

Unutmayın ki modem sinyaleri yatay yönde yayılmaktadır. Bu nedenle modem düz bir şekilde kullanılmalıdır. Duvara monte edilen ve dik konumda duran modemlerde yine bağlantı problemleri yaşayacaksınız.

4- İnternet Kullanan Açık Programları Kontrol Edin

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu arka planda çalışan ve interneti kullanan programlardan habersiz internete bağlandıklarından hızda düşüşler yaşamakta. Bu programları tespit etmeniz ve kapatmanız gerekiyor. Ayrıca modeminize dışarıdan bağlanan yabancı cihazlarda bağlantı hızınızı düşürecektir.

5- Güncel Ağ Sürücülerini Kullanmalısınız

Diğer önemli bir kural da, bilgisayarınızda kullandığınız modeme veya Wi-Fi ‘a ait olan sürücülerinizi güncelleyin. Eski sürüm sürücüler internet bağlantınızı yavaşlatacak veya çeşitli poblemlere neden olacaktır.

Bu maddelere ekleme yapmak isterseniz yorumlara yazabilirsiniz.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top