GearBest Erişimi Engellendi!

Ekleyen:

Çeşitli ürünlerin satıldığı, dünya’nın en büyük sitelerinden birisi olan GearBest, Türkiye’de erişimi engellendi.

Uluslararası alışverişin gerçekleştiği popüler sitelerden birisi olan Çin merkezli sitede kendilerine ait ürünler satılmakta. Kendine ait depolarında bulunan ürünlerin satışlarını gerçekleştirmekte. Bu açıdan bakıldığında orijinal ürün konusunda son derece güvenilir bir sitelerden birisi denebilir.

Genellikle AliExpress tarzı sitelerde aldığımız ürünün orijinal olup olmadığını anlamak için bir çok araştırma yaparız ancak GearBest bu konuda sıkıntı yaratmayan sitelerden. Fakat şuan belli olmayan nedenle erişime kapatılan uluslararası alışveriş sitesi, gümrüğe uygun olmayan satışlar gerçekleştirmiş olabilir.

Siteye girilmek istendiğinde “Bu internet sitesi (www.gearbest.com) aşağıdaki karara istinaden 5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir.” uyarıyla karşılaşıyoruz. Gerekçesi ise, “TÜTÜN VE ALKOL PİYASASI DÜZENLEME KURUMU’nin 05-04-2017 tarih ve 12858 sayılı kararı” uyarısı bulunuyor.

GearBest neden yasaklandı?

Birçoğumuzun bildiği üzere gümrük kuralları çerçevesinde yurtdışından bazı ürünler getirmek yasak.

Bunlar başlıca kozmetik, tütün, sigara, alkol, SIM girişine sahip cihazlar olarak liste uzuyor. Fakat siteye girdiğimizde TÜTÜN VE ALKOL PİYASASI DÜZENLEME KURUMU kararıyla erişime kapatıldığını görüyoruz. Tütün ürünlerinin ithalatı yapıldığı için engellenmiş gibi görünüyor. Bu karar tabiki üzüntü verici.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okunası Yazılar