Dijital Ekranlar Türkçeleşiyor

Ekleyen:

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çok önemli bir karar aldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kararına göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler Türkçe olmak zorunda.

Üretici veya ithalatçılar, tüketicilerin talebi üzerine yedek parça satışından kaçınamayacak. Servis istasyonlarının yedek parça fiyat listesini tüketicilerin görebileceği bir yere asması veya katalog halinde ya da elektronik ortamda tüketiciye göstermesi zorunlu olacaklar.

Türkçe Dijital Ekran

Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği’ne göre ise tüketicinin kullanımına sunulan mallar Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılacak. Tanıtma ve kullanma kılavuzu açık, sade, anlaşılabilir bir dilde ve okunabilir şekilde düzenlenecek ve kağıt üzerinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye verilecek.

Kılavuzun kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye sunulması halinde bu bilgiler ayrıca üretici veya ithalatçının internet sitesinde de yer alacak.

Garanti Belgesi Yönetmeliği’ne göre de satılan mala ilişkin olarak düzenlenen faturalar garanti belgesi yerine geçmeyecek.
Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade edecek. Tüketicinin malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, azami 30 iş günü içerisinde bu talebi yerine getirecek

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − 6 =

Okunası Yazılar