CDN Nedir?

CDN Nedir? 1

CDN olarak bilinen Content Delivery Network, İçerik dağıtım ağları olup, içerik dağıtımından sorumludur.

Her bir kullanıcı günlük olarak CDN’ler ile etkileşime girmektedir. Ne tür içerik kullanırsanız kullanın, Bilgisayarınıza ve mobil tarayıcınıza teslim edilen her metin karakterinin, her görüntü pikselinin ve her film karesinin arkasında CDN‘leri bulma ihtimaliniz vardır.

CDN Nedir? 2

İçerik dağıtım ağları’nın neden bu kadar yaygın kullanıldığını anlamak için önce çözmek üzere tasarlandıkları sorununu tanımalısınız. Gecikme olarak bilinen, bir web sayfasını yüklemek istediğiniz andan, içeriğinin gerçekten ekranda göründüğü ana kadar meydana gelen gecikmedir.

Bu gecikme aralığı, belirli bir web sayfasına özgü olan birçok faktörden etkilenir. Gecikme süresi her durumda sizinle web sitenizin barındırma sunucusu arasındaki fiziksel mesafeden etkilenir. Bir CDN‘nin misyonu, bu fiziksel mesafeyi neredeyse kısaltmaktır. Hedef, site oluşturma hızını ve performansını iyileştirmektir.

CDN Nasıl Çalışır?

Ziyaretçiler ve web sitesi sunucusu arasındaki mesafeyi en aza indirmek için, bir CDN içeriğinin önbelleğe alınmış versiyonunu birden fazla konumda saklar. Her POP, yakınlarına gelen ziyaretçilere içerik dağıtımından sorumlu birkaç önbellek sunucusu içerir.

Temel olarak İçerik dağıtım ağları , içeriğinizi bir kerede birçok yere koyar ve kullanıcılarınıza üstün bir koruma sağlar. Örneğin, Meksika’da ki bir kişi Türkiye’de barındırılan websitenize eriştiğinde, yerel bir İngiltere POP’u aracılığıyla yapılır.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top