Aliexpress Alışverişlerine Vergi Geliyor

admin - 27 Şubat 2019 - 2 dk okunma süresi
ABONE OL:  

Evet maalesef ki doğru bir haber! Aliexpress Alışverişlerine Vergi Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi ‘nde konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, Aliexpress, Gearbest gibi Çinli eticaret sitelerine vergi getirilmesi için çalışmaların başlatıldığını duyurdu. Ve E-ticarette dijital vergilendirme çalışmalarının sürdüğünü ve vergi suistimallerinin önüne geçileceğini açıkladı.

Bakan Albayrak, Türkiye’ye posta yoluyla gelen zarfların incelendiğini ve vergisiz bir şekilde ürünler geldiğini ifade etti. Türkiye’de aynı ürünü üreten üreticinin vergi, dükkan kirası, SGK primi ödediğine dikkat çekti.

Yurtdışı Alışverişlerinde Vergi Oranları

Yerli üreticiyi desteklemek adına yurt dışı alışverişlerinden vergi alınıyor. Gümrük vergisi adıyla alınan bu vergi, 22 euro’yu aşan alışverişlerde uygulanıyordu.

Amazon‘dan yapılan alışverişlerde sepet tutarı 22 Euro’yu aştığında otomatik olarak sepete vergi ücreti ekleniyor. Aliexpress ve Gearbest’ten yapılan alışverişlerde ise böyle bir uygulama bulunmuyor.

Satın aldığınız ürünler Türkiye’ye giriş yaptığında gümrük memurları tarafından incelenirse vergi alınıyor. Aksi takdirde vergisiz olarak kapınıza geliyor. Bu doğrultuda, gümrük vergisi bir kez daha düşürülebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir