Yurt dışı çıkış harcına zam

Yurt dışı çıkış harcına zam 1

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, Varlık Barışı süresinin 31 Aralık 2019’a kadar 6 ay uzatılması, yurt dışına çıkış harcının 15 liradan 50 liraya çıkarılması ve yedek akçe oranlarında düzenleme yapılmasını da içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

Yurt dışı çıkış harcına zam

Muş, TBMM Başkanlığına verilen ve mali paket olarak adlandırılan kanun teklifi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Muş, paketle birlikte ‘Varlık Barışı’nın süresini 31 Aralık 2019 sonuna kadar uzatmayı teklif ettiklerini belirterek, Yine aynı şekilde basit usulde vergilendirilen esnaflarımız var. Bunların müracaat etmesi halinde; giderler, gider kısmına bakılmaksızın gelirin belli bir oranda vergi vermesinin önünü açıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) kanununda bir değişikliğe gidiyoruz. Burada ‘yedek akçe’ olarak ayrılan oranları da Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getiriyoruz. Ayrılan kanunda belirtilen düşüşler yapıldıktan sonra yüzde 10 olarak yedek akçenin ayrılmasını teklif ediyoruz. Zorunluk karşılıklarla ilgili sadece pasif tarafına da değil, aktif tarafına bakmak suretiyle bu karşılıkların belirlenmesiyle alakalı Merkez Bankası’na bazı yetkiler teklif ediyoruz, dedi.

KLONLANMIŞ TELEFONLAR 250 LİRAYA KAYDEDİLECEK

Yurt dışına çıkış harçlarının 15 liradan 50 liraya yükseltilmesini teklif ettiklerini aktaran Muş, “Klonlanmış telefonlar var.

Yurda farklı şekilde sokularak klonlanmış bir IMEI numarası ile kullanılan bu telefonlar, 4 ay içinde kullanıma kapatılacak.

Bunların sisteme dahil olabilmesi için 4 ay içinde bunlar kapatılacak ve vatandaşlar 1 yıl içinde müracaat edip, 250 lira yatırmaları halinde sisteme entegre edileceklerdir.

Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı şekilde sokup, klonlanmış IMEI numarası kullanan telefonlar hiçbir suretle iletişime açılmayacak” diye konuştu.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top