Tübitak’tan Yeni Lazer Silah: TÜMOL

Tübitak'tan Yeni Lazer Silah: TÜMOL 1

Tübitak, milli yeni piyade tüfeği MPT 76’ya monte edilebilen milli lazer silahı Tümol ‘u geliştirdi.

Tüfeğe Monte Lazer’in bir kilometreye kadar caydırıcı etkisi var. Tümol, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında görücüye çıktı.

Açılış töreni öncesinde Tübitak Başkanı Hasan Mandal, Tübitak Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile birlikte Tübitak’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) standında incelemelerde bulundu.

Tübitak'tan Yeni Lazer Silah: TÜMOL 2

MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLDİ

Bakan Varank, açılış töreni öncesinde Tübitak Başkanı Hasan Mandal, Tübitak Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile birlikte Tübitak’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) standında incelemelerde bulundu. BİLGEM tarafından milli imkanlarla geliştirilen Tümol, beraberindeki askerle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına getiren Varank, süper silahla ilgili bilgi verdi.

Tümol’un BİLGEM’deki 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayan Varank, “Optik, elektronik ve fizik mühendisleri bu çalışmada yer aldı. Bu silah, ses çıkarmıyor, kokusu yok. Ancak kızılötesi kamera ile görülebiliyor. 500 watt’a kadar bir güç seviyesi var. 20 kW güç seviyesinde ise bir geminin güvertesindeki çeliği delebiliyor. Bu tahrip edici bir lazer ışığı. Tümol, el yapımı patlayıcılardan dronlara kadar pek çok farklı hedef türüne karşı etkin bir şekilde kullanılabilecek. Mehmetçiğe her anlamda üstünlük sağlayacak” diye konuştu.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top