Cep telefonlarına yeni vergi geliyor!

Cep telefonlarına yeni vergi geliyor! 1

Cep telefonlarına yeni vergi geliyor! Resmi Gazete yayınlanan yeni bir düzenleme ile akıllara cep telefonlarına yeni zam geliyor mu? sorusunu getirdi.

Cep telefonlarına yeni zam geliyor!

Ticaret Bakanlığı’nın bir üründen vergi almak için belirlediği rakam, gözetim uygulamasının alt sınırında olduğunda maliyeti düşük kalıyordu. Bu yeni düzenleme ile 200 dolar altındaki telefonların da biraz daha yüksek vergilendirilmesi mümkün olacak. Gözetim uygulaması daha çok yerli üreticiyi korumak ve ithalattaki vergi kaçağını önlemek için kullanılan bir yöntem.

Cep telefonlarına yeni vergi geliyor! 2

Yapılan bu düzenlemenin özellikle 2000 TL altındaki fiyatlara sahip akıllı telefonların ülkeye giriş maliyetlerinin artmasına neden olması bekleniyor. Bu artışın da tüketiciye zam olarak yansıyacağını düşünülüyor.

Gözetim Uygulaması nedir?

Yerli üreticinin korunması ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla, eşyanın ithalatında üzerinden vergi hesaplanacak kıymetle ilgili, birim başına asgari bir fiyat belirlenmesi uygulamasıdır. Gözetim uygulaması; ilgili eşyanın kıymeti, belirlenen birim fiyatın altında kaldığı zaman devreye girer.

Cep telefonlarına yeni vergi geliyor! 3

 

Yapılan bu düzenlemenin bu fiyat aralığında modelleri de bulunan Xiaomi, Samsung, Huaewi gibi markaların etkilenmesi bekleniyor.

Pilsiz.net yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top